Robienie na drutach w polskich filmach
Łukasz Jakóbiak zwizualizował sobie swoje marzenie spotkania z Ellen DeGeneres. Ja z przyjemnością spotkałbym się na wspólnym dzierganiu z robiącym na drutach Ryanem Goslingiem. Tymczasem, kiedy ja zaczynam wierzyć, że to się uda, zostawiam Was w filmowej atmosferze z nowym artykułem, z którego dowiecie się, jak przedstawiane jest robienie na drutach w polskich filmach.
Kiedy wpadłem na pomysł napisania posta na ten temat, myślałem, że będzie on odtwórczy. O dziwo nie znalazłem żadnych materiałów o dzierganiu w polskich produkcjach. Podpytałem więc mamy oraz przekopałem internet w poszukiwaniu filmów, w których bohaterowie robili na drutach lub szydełkowali. Zobaczcie efekty moich poszukiwań.
Dziewczyna i chłopak
Film Dziewczyna i chłopak powstał w 1980 roku. Jego głównymi bohaterami jest rodzeństwo – Tosia i Tomek. Podczas wakacji w wyniku przypadku zamieniają się oni rolami. Tosia udaje brata i wyjeżdża na męskie wakacje, a Tomek jedzie do ciotki, żeby spędzić je z dziewczynami. Fabuła filmu koncentruje się na ich perypetiach.
Szydełkowanie pojawia się w filmie, kiedy kolega Tomka, myląc go z Tosią dziergającą na balkonie zaczyna wołać na niego Tomek Szydełko. Chłopiec uważa to za obelgę i rozprawia się z nim. Do tego wydarzenia dochodzi jednak, kiedy Tomek ma jechać na wakacje do wujka. Jako, że nie było go wtedy w domu, pojechała za niego Tosia.
Pajęczarki
Uwielbiam stare polskie komedie. Film Pajęczarki z 1993 roku jest jednym z moich ulubionych. Opowiada on historię dwóch sióstr: Magdy i Ewy. Pewnego dnia Ewa, która jest gimnastyczką, dostaje propozycję wyjazdu do USA na zawody. Magda nie może z nią jechać, bo ma problemy finansowe. Decydują się więc wraz z siostrą okraść jej byłego męża, korzystając z umiejętności Ewy do wspinania się. Tak dochodzi do efektownej kradzieży ze wspinaczką między oknami na 8 piętrze wieżowca. Losy sióstr sprawiają, że wykorzystują tę metodę jeszcze kilka razy. Stąd pochodzi właśnie tytuł filmu.
W jednej ze scen Adrianna Biedrzyńska, która wciela się w rolę Ewy, dzierga robótkę. Myślę, że autor scenariusza chciał tym nawiązać do tkania sieci przez pająka, wzmacniając tym skojarzenie z tytułem. W filmie zagrała również Danuta Szaflarska. Polecam Wam obejrzeć tę scenę w całości.
Chłopaki nie płaczą
Motyw robieniach na drutach wykorzystany został również w filmie Chłopaki nie płaczą z 2001. Dodatkowo w scenie uważanej za kultową. Tym razem jednak nie chodzi o samą czynność, a o efekt dziergania. Mam tu na myśli dialog Freda z Gruchą, który wywiązał się między nimi, kiedy Kuba kopał swój grób. Tematem rozmowy jest różowy sweter z gruszką, który ma na sobie Grucha. Na koniec sceny padają słowa: A historii swetra i tak byś nie zrozumiał – mogą być one świetnym komentarzem, jak ktoś kolejny raz spyta mnie, dlaczego jestem facetem, który dzierga 😉
Jeśli przychodzą Wam do głowy jeszcze inne filmy, wymieńcie ich tytuły w komentarzach.
Dodaj komentarz