#HatNotHate – załóż niebieską czapkę!
Dziś przedstawię Wam kilka informacji o akcji przeciwko agresji w szkołach, która jednoczy również dziergających. Inicjatywa skupia się wokół hashtagu #HatNotHate. Założeniem craftywistów (połączenie słów: craft – rzemiosło i aktywista) jest poszerzenie świadomości i okazanie wsparcia osobom dotkniętym przemocą w szkole. W jaki sposób?
Rozwiązaniem, które proponują organizatorzy akcji jest noszenie wykonanej ręcznie niebieskiej czapki. Kolor ten symbolizuje pokój i solidarność. Pomysł wydaje się banalny, ale ze swojego doświadczenia wiem, że osoby dotknięte przemocą i idącym za tym odizolowaniem najbardziej potrzebują właśnie poczuć jedność i być częścią grupy. Ważne jest też dla nich nagłaśnianie tego problemu, aby nie był on postrzegany za normę i uroki dzieciństwa. Taka akcja w luźniejszym klimacie zapewnia dotarcie do świadomości znacznie intensywniej niż nagłówek o kolejnym pobiciu ucznia przez rówieśników. Bazuje na pozytywnym odczuciu solidarności przez co może zostać utrwalona jako postawa.
Poza zachęceniem rękodzielników do dziergania i noszenia niebieskich czapek, akcja ma również swój szerszy finał. Po pierwsze organizatorzy zachęcają do wrzucania zdjęć w czapkach na profile w mediach społecznościowych z hashtagiem #HatNotHate. Po drugie marka włóczek Lion Brand, która jest twórcą akcji, zachęca do wysłania czapek do swojej siedziby. Zebrane nakrycia głowy trafią do szkół przed światowym dniem walki z prześladowaniem wypadającym 7 października.
Dziergasz? Weź udział w akcji razem ze mną
Chciałbym zaprosić do udziału w inicjatywie wszystkich rękodzielników i wspólnie stworzyć czapki. Po wydzierganiu nakryć głowy, wyślemy je jedną paczką. Aby wziąć udział w akcji, należy wydziergać czapki w wymyślonym przez siebie wzorze. Wymaganiami jakie muszą spełniać jest wykonanie ich z niebieskiej włóczki i rozmiarze na głowę osoby w wieku od 5 do 18 lat, czyli mieć w obwodzie od 36 do 50 cm.
Czapki muszą zostać wysłane do 1 sierpnia z informacją o składzie włóczki, z której są wykonane ze względu na możliwe alergie lub wrażliwość na dany materiał. Najprościej dołączyć do czapki banderolę od producenta. Chętnym podam mój adres, pod którym będę zbierał czapki. Jeśli chcecie, możecie również dorzucić drobną kwotę na pokrycie kosztów przesyłki do Stanów. Poniżej filmik promujący akcję, w którym wzięli udział rękodzielnicy m. in. Randy @itsknit.life i Louis @brooklynboyknits.
Dodaj komentarz