Niezbędnik szydełkomaniaka
Dzierganie już dawno opuściło babciny bujany fotel i zajęło miejsce gdzieś między eko-jedzeniem, a pasją dla hipsterów. Nie dziwi, więc fakt istnienia Vogue’a dla dziergających, inicjatyw w stylu Wool and the gang, które promują tradycyjną produkcję ubrań czy aplikacji na telefony, które mają na celu wspomagać pracę nad projektami. Jesteście ciekawi tych ostatnich? Dziś w formie prezentu gwiazdkowego dla dziergających zapraszam Was na przegląd siedmiu programów na komórkę, które umilą Wam realizację projektów.
1) Knit Tink
To bardzo prosta aplikacja, która służy do liczenia przerobionych rządków. Dzięki niej, w przypadku skomplikowanych projektów, nie będziecie musieli weryfikować, co jakiś czas długości robótki, którą trzeba osiągnąć przed odjęciem lub dodaniem oczek. Wystarczy kliknąć + po każdym wykonanym rzędzie. Program wspomaga również tworzenie projektów, które wymagają powtórzenia wzoru w równych odstępach np. przy dzierganiu szalika. Wtedy wystarczy określić, co ile rządków ma to nastąpić. Poza funkcjonalnością na uwagę zasługuje również przejrzysty design. Program jest bezpłatny w wersji demonstracyjnej. Płatna, pełna wersja pozwala na zapisywanie w aplikacji nieograniczonej ilości projektów (w bezpłatnej są to 3) oraz dodawanie do nich zdjęć.
2) Knitwits
Knitwits to podobna aplikacja do wspomnianej powyżej. Różnicą jest możliwość dodawania wielu zdjęć do projektów już w wersji demo. Liczba projektów również nie jest tutaj ograniczona. Jeśli chodzi o funkcjonalność to w porównaniu z Knit Tink jest ona bardziej rozbudowana. Dzięki Knitwits możemy dokładnie sprecyzować to, co ma się dziać regularnie w określonych rzędach. Czy trzeba dodać/odjąć słupki czy wprowadzić do robótki wzór. Apllikacja wyposażona jest również w Inwentarz – czyli możliwość oznaczenia na liście dysponowanych przez nas narzędzi. Ciekawą funkcjonalnością jest narzędzie do przeliczenia motków, których wymaga wzór projektu na zamienniki kiedy np. mamy napisane, że potrzeba 3 motków 440 metrowych, a w pasmanterii mamy tylko włóczki 130 metrowe. W płatnej wersji aplikacji, dodatkiem jest możliwość podłączenia do aplikacji konta profilu w portalu Ravelry zrzeszającym społeczność dziergających.
3) Knit Handy
Program ten dedykowany jest osobom robiącym na drutach, choć może wspomóc zakupy w pasmanterii również dziergającym na szydełku. Głównym założeniem aplikacji jest bowiem obliczenie orientacyjnej ilości włóczki, która będzie nam potrzebna do wykonania wybranego projektu. Knit Handy pomoże nam zakupić wełnę do wydziergania: rękawiczek, czapek, mitenek, szalików, skarpetek, swetrów, beretów i kamizelek. Wystarczy określić rozmiar i próbkę, czyli ile słupków przypada na jeden cal (~2,5 cm).
4) Find & Craft
To najbardziej inspirująca aplikacja w tym zestawieniu, która zadowoli nie tylko pasjonatów dziergania, ale wszystkich rękodzielników. Dzięki Find & Craft znajdziecie nie tylko pomysł na projekt, ale również rady jak go wykonać. Znajomość języka nie jest konieczna, gdyż instrukcje w większości uzupełnione są zdjęciami z poszczególnych etapów prac. Inspiracje można przeglądać korzystając z wyszukiwarki lub na głównej stronie czy też kierując się kategoriami tj. popularne czy ostatnio dodane. Ponadto jeśli prowadzimy bloga, możemy dodać również swój poradnik jak wykonać daną rzecz.
5) Chart Wizard
Aplikacja ta służy do przerabiania obrazków i zdjęć w kratkową mozaikę, którą można wykorzystać jako wzór do haftu, ale również do projektów na drutach czy na szydełku tunezyjskim. Wystarczy wgrać obrazek i gotowe. Obawiałem się trochę, że ten program nadaje się tylko na tablety, jednak mniejsza rozdzielczość mojego telefonu nie utrudnia przeglądania wykonanego przez aplikacje projektu. Dodatkowo w razie potrzeby można zapisać wzór w formie pliku pdf, przesłać go na komputer i wydrukować.
6) Tape Ruler
W przypadku dłuższych projektów jak np. różnokolorowy szalik potrzebujemy taśmy krawieckiej do zmierzenia długości, tak aby w dobrym momencie zmienić kolor włóczki. Co jeśli wybraliście się na miasto z projektem i zapomnieliście jej wziąć ze sobą? Wystarczy kliknąć ikonkę Tape Ruler na telefonie. Ta prosta w obsłudze aplikacja pozwala zmierzyć nie tylko długość ograniczoną do wielkości telefonu, ale nawet kilometrową robótkę;)
7) Patternly
Aplikacja zamykająca listę służy do tworzenia wzorów. Dzięki niej możecie opisać projekt, pisząc instrukcję dotyczącą sposobu przerabiania każdego rządku. Pozwoli to uniknąć błędów w przypadku tworzenia np. skarpetek czy innych rzeczy, które chcemy, aby wyglądały tak samo.
Jeśli chcecie zainstalować, którąś z aplikacji, wystarczy, że klikniecie jej ikonę. Przeniesie Was to do strony Google Play, z której ściągniecie wybrany program na Wasz telefon. Która propozycja z niezbędnika szydełkomaniaka spodobała Wam się najbardziej i zamierzacie ją przetestować?
PS: Dzielcie się linkiem ze swoimi dziergającymi znajomymi. Niech praca nad projektami w nowym roku będzie jeszcze przyjemniejsza dla każdego:)
Dodaj komentarz