Media społecznościowe: 5 teledysków, które wyprzedziły technologię

Tinder, Snapchat, Instagram, wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w mediach społecznościowych. Wspomniane nowinki w teledyskach mogliśmy zobaczyć znacznie wcześniej niż zaczęliśmy używać ich na co dzień. Zapraszam was na seans z przymrużeniem oka po klipach, które mogły być inspiracją do zmian, jakie zaszły w świecie mediów społecznościowych.

Cassie – Long way 2 go (2006)

Prawdopodobnie większość z Was zna tę piosenkarkę albo z jej piosenki Me & you, która cieszyła się w Polsce dużą popularnością, lub ze współpracy z Nicki Minaj w utworze The Boys z 2012 roku. Do mojego zestawienia trafił teledysk do drugiego singla z pierwszej płyty wokalistki pt.: Long way 2 go.

Czym bohaterka klipu wyprzedziła swoje czasy? Aplikacją do randkowania, która działa na podobnej zasadzie co Tinder stworzony w 2012 roku. Jest ona przeznaczona na laptopa, a nie na telefon. Poza niezbyt ciekawą wizualną oprawą zawodzi również jej funkcjonalność, bo żeby zrezygnować z kandydata Cassie musi najechać kursorem na wybraną odpowiedź i kliknąć przycisk na klawiaturze zamiast zrobić to w całości za pomocą myszki 😉

Blog 27 – Fuck U (2008)

Tola wraz z zespołem Blog 27 idealnie wpisywała się w dominujący trend emo, budząc ogromne zainteresowanie swoich rówieśników. Jak się jednak okazuje po latach, nie tylko czerpała z tendencji. W jednym ze swoich klipów zapowiedziała narodziny topowej aplikacji social media, jaką jest Snapchat, który zadebiutował 3 lata później.

O który teledysk chodzi? Mowa tu o klipie do numeru Fuck U, który opowiada historię dziewczyny zdradzonej przez faceta. Bohaterka dowiaduje się o swojej konkurentce z filmiku, który pokazują jej na telefonie znajome. Przypomina on nagranie ze story na Snapchacie. Wcześniej w teledysku widzimy również parę robiącą sobie selfie. Ten sposób fotografowania się zyskał miano trendu dopiero dwa lata później wraz z nadejściem Instagrama.

Lilly Allen – Fuck You (2009)

Kto jest pionierem technologii wirtualnej rzeczywistości w mediach społecznościowych? Mark Zuckerberg? Zdecydowanie nie. Wspomnianą technologię opracowała Lily Allen. W klipie do Fuck you widzimy świat oczami wokalistki, spacerującej po ulicach Londynu i Paryża. Podczas spaceru Lily zmienia wygląd otaczającej ją rzeczywistości za pomocą gestów.

Interesującym elementem, który obecnie nazywamy personalizacją, jest scena wybierania produktów oferty promowanych na sklepowej wystawie. Artystka kilkoma ruchami dłonią dostosowuje witrynę do swoich potrzeb. Klip również może toczyć walkę o podium, jeśli chodzi o nagranie pierwszego vloga na świecie, który zyskał zawrotną liczbę wyświetleń. Tutaj ciekawostka: pierwszą wideoblogerką, która przekroczyła milion subskrypcji, była wizażystka Michelle Phan.

Lola feat. Pitbull – Fresh Out The Oven (2010)

W 2010 roku Jennifer Lopez planowała wypromowanie swojego alter ego, ukrywając się pod pseudonimem Lola. Na tę okazję została stworzona strona whoislola.com, na której pojawiały się informacje na temat cech nowej postaci. Akcja promocyjna jednak zakończyła się niepowodzeniem. JLo zdecydowała się więc jedynie odświeżyć look bez rewolucyjnej zmiany.

Nowy image doczekał się jednak singla pt.: Fresh out the oven, powstałego przy współpracy z Pitbullem. Piosenka ta została wydana rok przed odtwórczym hitem On the floor. Pod kątem kreatywnym w porównaniu z odświeżoną wersją Lambady był on niezrównany. Dlaczego? W teledysku mogliśmy zobaczyć zapętlone kilkusekundowe fragmenty video, które obecnie zyskały na popularności. Przypominam, że aplikacja Boomerang dedykowana Instagramowi ułatwiająca ich tworzenie powstała 5 lat później.

Doda – Bad Girls (2011)

W zestawieniu znalazła się również Doda i jej samsungowa rewolucja 😉 W 2011 roku jako niegrzeczna dziewczyna zapowiedziała wprowadzenie telefonu z projektorem z możliwościami wirtualnej rzeczywistości. Model smartfonu z funkcją wyświetlania treści na ścianie marka Samsung wprowadziła rok po premierze klipu. Nadal jednak wizualizacje nie są na tyle rozwinięte jak w teledysku. Czy przewidzenie z sukcesem bliskiej przyszłości może być znakiem, że niedługo jak Doda będziemy mogli wrzucać obraz na stół? Czas pokaże być może wraz z premierą kolejnej wersji Samsung Galaxy Beam (to ten telefon z projektorem).

Znacie jeszcze jakieś teledyski, w których zaobserwowaliście nowoczesne gadżety lub funkcjonalności, które dziś stosujemy na co dzień, a podczas premiery klipu nie były dostępne? Wrzućcie je w komentarzu.