Dostałem wezwanie do Armii. Co zrobić?

Co poradzić? Armia wzywa. Torba spakowana. Przykro mi, ale szydełko i włóczka musi zostać w domu. Mój dowódca uznał, że na froncie najważniejsze są silne ręce i że moje metalowe szpeja mogę sobie wsadzić… no nie będę może kończył. Długo myślałem, że może się gdzieś zabarykadować, ale włoski temperament generała zmienił moją decyzję. Z resztą popatrzcie. To on. 

Andrea-Brena4

Andrea Brena jest włoskim projektantem mocno działającym w arm knittingu. To technika dziergania, która według mnie w najpełniejszym sensie pokazuje bliskość twórcy do przetwarzanego materiału. Bowiem do przerabiania kolejnych rządków wykorzystywane są jedynie ręce. Nie ma drutów i szydełek.

A dlaczego wzywa mnie armia? To nazwa projektu, który stworzył wspomniany artysta – Knitted Army. Jego inicjatywa wynika z reinterpretacji sztuki robienia na drutach i szydełkowania. Adrea chcąc odwrócić się całkowicie od tradycji rękodzieła przyjął rolę narzędzia na własne ręce i to dosłownie. Za pomocą przedramion tworzy torby, krzesła i dywany. Gotowe realizacje możecie zobaczyć na stronie artysty. Armia, o której Brena wspomina w nazwie swojego przedsięwzięcia, powstała po publikacji przez niego filmu prezentującego jego pracę. Według twórcy stało się to zapalnikiem do narodzin ruchu arm knitterów liczącego tysiące ochotników.

Niezależność, widoczna w podejściu Breny jest mi bardzo bliska. Nie lubię, kiedy projekty tworzone ręcznie zamyka się w szablon czy to babcinych robótek, czy też wzorów, o które zabijają się i kopiują peryferia rękodzielniczego środowiska. Dla mnie szydełkowanie to ART w czystym wydaniu – Mówcie co chcecie, A moje Ręce Tworzą.

Nauka arm knittingu

Arm Knitting wydawał mi się na początku prosty, jednak nauka szła mi dosyć topornie. Przez kilka tygodni szukałem poradnika, który w przystępny sposób odpowie na wszystkie moje pytania. Trafiłem w końcu na poniższe video. Aby potrenować, wykorzystałem zpagetti, czyli bawełnianą włóczkę, która jest podstawowym tworzywem w dzierganiu przedramionami.

Jeśli chcecie podziałać w tej technice, polecam Wam video-poradnik w serwisie Dawanda, dzięki któremu przygotujecie materiał do armknitingu ze starej koszulki. Dzięki temu Wasz projekt nabierze indywidualnej mocy 😉 A początkujących szydełkujących zapraszam do zapoznania się z pozostałymi tutorialami w dziale szydełkowanie. Niech szydełko będzie z Wami… tzn Wasze ręce – generał czuwa 😀