Artyści przeciw nienawiści – Najpierw TY!
Przeglądając zdjęcia starych projektów, trafiłem na jeden z tych, którego nigdy nikomu nie pokazałem. Jest to dziergany napis FEAR, który przykleiłem sobie do policzka. Dziś uważam, że idealnie pasuje do inicjatywy Dody pt: Artyści przeciw nienawiści. Dlaczego? Zapraszam do przeczytania.
Strach w zachowaniach agresywnych istnieje nie tylko wśród ofiar, ale również bywa powodem agresji w głowach jej sprawców. Pracując nad tym artykułem, pochyliłem się nad problemem nienawiści, która wynika z nieodrobionej lekcji z samoakceptacji. Jej efektem są niewybredne komentarze w Internecie oraz wyśmiewanie kolegów i koleżanek czy bezpardonowe ocenianie czyichś dokonań. Akcja #artyściprzeciwnienawiści, którą rozpoczęła Doda, jest w moim odczuciu właśnie egzaminem z rozumienia i doceniania siebie wśród artystów.
Aby móc walczyć z niechęcią w swoim środowisku, człowiek przede wszystkim musi nauczyć się lubić siebie i potrafić mówić o sobie dobrze. Z tym wśród artystów różnie bywa. Wrażliwość niektórych z nas może powodować trudności w zaakceptowaniu swoich dodatkowych mocy. Po swoich przeżyciach wiem, jak ważne jest wsparcie dla uzdolnionych artystycznie osób. Szczególnie tych w młodym wieku. To im dedykuję ten wpis.
Aby przetrwać ten okres najważniejsze jest to, żeby się obserwować i szukać własnej odpowiedzi na dręczące pytania. Poniżej przygotowałem 4 porady, które mogą Ci pomóc oswoić strach wynikający z Twojej artystycznej duszy.
1. Opinia to nie wyrok
Dzięki odklejeniu od rzeczywistości w młodym wieku uczysz się radzić z sytuacjami, kiedy masz niepopularne zdanie na jakiś temat. Dzięki temu zyskujesz świadomość, że Twoje zdanie istnieje i uczysz się je wyrażać. Pamiętaj jednak, że istnieją też opinie innych. Nie musisz się z nimi zgadzać ani kłócić. Po prostu uznaj ich obecność. Tolerując nie tylko podobnych do siebie, ale też tych, którzy są w dużym uproszczeniu zwyczajni, przestaniesz widzieć w nich wrogów. Ważne w tym przypadku jest jeszcze to, żebyś nie stawiał się na pozycji słuchacza, którego ktoś „normalny” uczy rzeczywistości. Dlaczego? Bo Ty też…
2. Jesteś jak każdy
Mimo że może rzadko to czujesz i wydaje Ci się, że robisz wszystko po swojemu to jednak jest inaczej. To nieprawda, że bycie artystą bazuje na poczuciu wyróżnienia. Takie myślenie o sobie powinno towarzyszyć Ci w chwilach sukcesów – jak wszystkim. Jesteś tylko człowiekiem i różnisz się od innych na tym samym poziomie co oni.
3. Szanuj swoją pasję
Niezależnie od oceny innych to, co robisz powinno być dla Ciebie ważne. Nie oznacza to, że masz zawsze i wszędzie to powtarzać (patrz punkt 2) oraz reagować na każdą zaczepkę i negatywne komentarze. Pamiętaj jedynie o tym, że masz w rękach dar, który będziesz rozwijał, jeśli będziesz tego sam chciał. Możesz się dzielić pasją z innymi lub pracować nad kolejnymi projektami w samotności. Sam decydujesz.
4. Nie bądź sobą
Ten punkt zatytułowałem trochę przewrotnie. Chciałem zwrócić uwagę na to hasło, które stało się sloganem reklamowym i straciło swój sens samodzielnego myślenia na rzecz powtarzalności wzorców o takiej wartości jak: Bądź buntownikiem i noś buty z ćwiekami z naszej najnowszej kolekcji. Coś tu się kłóci, co nie? Dlatego wolę wyrażenie: Bądź przy sobie. Jest ono znacznie trafniejsze, bo wskazuje na troskę o siebie, a nie koncentruje na wyrażaniu czegoś dla oceny innych. Artyści z natury podejmują niepopularne decyzje. Aby budować silną osobowość, trzeba dbać o to, żeby wnioskiem z wyrażanego zdania było: Tak właśnie chcę, a nie: Powodem mojej decyzji był bunt.
Na koniec zapraszam do posłuchania kawałka Już nie pytam od Nataszy Urbańskiej, który daje fajnego kopa, żeby wierzyć w siebie i swoje decyzje oraz nowy singiel Dody – Nie mam dokąd wracać.
Dodaj komentarz